Ретроспективна изложба Милета Мићића у нашој школи

Пре 14 година Крушевац је остао без свог првог академског вајара, Миливоја Милета Мићића. На иницијативу колектива ОШ “Јован Поповић”, у којој је провео читав радни век, њему у част приређена је изложба. Бројни суграђани, породица, колеге и пријатељи са носталгијом су се присетили уметника, онога што је за собом оставио, како је живео и радио.

“Велики дечак. Велики сањар. Естета. Заљубљеник у уметност, у живот.”…тако су колеге бираним речима, стиховима и музиком, одале признање Миливоју Мићићу, који је пуне четири деценије истрајавао на свом стваралачком путу оставивши неизбрисив печат у уметничком животу Крушевца.

Део скулптура, скица и цртежа насталих кроз стваралачке циклусе Косово, Црне сузе, Стремљење, Неорганске форме, бројни лични предмети и фотографије, уз живу реч оних који су га поштовали, волели и знали, оживели су успомену на крушевачког Мику Антића, академског вајара, који је уметничку и животну сцену напустио у 68. години.

“Миливоје Мићић је био један генијални ум. Био је професор , вајар, наш колега, пријатељ.
И баш нам је била част да такву легенду представимо ђацима, Крушевљанима, поново да буде у нашој школи”, каже Снежана Ћосовић Миловановић, аутор изложбе.

“Мићић је био најпре један господин. Тако сам га ја доживела и тако сам чула да други причају о њему. Био је боем. Био је човек толико широких схватања и вредности да заиста, ево генерације причају, о тим необичностима које је он са децом, наставницима и својим колегама делио. Па шта ћете лепше за једног просветног радника, за његову породицу и за школу у којој је он провео свој живот”, каже Снежана Стефановић Милановић, директор ОШ “Јован Поповић” Крушевац.

Од непролазних уметничких вредности које је Миле Мићић начинио у камену, мермеру и металу, дубље и јаче трагове, показала је и последња изложба, оставио је у сећањима оних који су га знали. Породице, пријатеља, колега, и генерација основаца који су уз њега стасавали, учили о уметности и томе како се нежност, љубав и живот славе.